Hostitelé platformy Airbnb a obdobných služeb jsou kvůli COVID-19 v potížích.

Momentálně nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho bude zákaz cestování trvat. Hostitelé služeb typu Airbnb logicky začnou situaci řešit, protože v opačném případě budou muset odepsat nemalé ztráty.

Velká část bytů z krátkodobého pronájmu Airbnb, Booking či obdobných služeb, se tak buď přesune k dlouhodobým pronájmům nebo se objeví v dohledné době k prodeji. Nemalá část techto bytů je financována hypotékou, jejíž splátka převyšuje částku místně obvyklého nájmu. Tento impulz s největší pravděpodobností rozhýbe realitní trh. Mohlo by dokonce dojít k částečnému snížení cen nájemního bydlení i bytů k prodeji.

Níže naleznete články, ve kterých se tomuto tématu věnovaly česká média.

Hospodářské noviny
"Výpadek příjmů z Airbnb se jen v Praze týká tisíce lidí. Začátkem roku bylo v hlavním městě přes 13 tisíc nabídek krátkodobých pronájmů. V posledních několika letech velké množství lidí využívalo rekordně nízké úrokové sazby hypoték a za levné peníze od bank si pořizovali byty na investici, často právě za účelem krátkodobého pronájmu."
Epidemie zaškrtila příjmy z Airbnb. Může ale zastavit i růst cen bytů v Praze

Seznam Zprávy
"Centrum Prahy opustili turisté a některé byty jsou najednou levnější, než byly před 15 lety. A jako bonus ručníky, snídaně, Netflix a fotka Karlova mostu."
Blog: Byt v centru za 10 tisíc. Virus proměnil Prahu

E15
"Jedenáct tisíc bytů krátkodobě pronajímaných v Praze přes platformy typu Airbnb nebo Booking zeje prázdnotou. Využívali je hlavně turisté, kteří nyní přes hranice nesmějí. Realitní makléři očekávají, že tyto byty dříve či později přijdou na trh běžných dlouhodobých pronájmů a zlevní činže."
Byznys s pronájmy bytů přes Airbnb se zhroutil. Makléři čekají pokles nájmů.

iDnes
"Vzhledem k pandemii COVID-19 začala americká společnost Airbnb zákazníkům po celém světě nabízet storna zdarma. Krok, který potěšil zákazníky, však způsobil problémy hostitelům, jak v Česku tak i jinde. Začínají cítit nedostatek peněz. Často přitom splácí hypotéky a mají vysoké výdaje za elektřinu a vodu."
Airbnb dává storna zdarma, hostitelům po světě to začíná dělat potíže

LP-life
"Očekává se, že koronavirus a omezení turistů v Praze zvýší počet majitelů, kteří budou chtít své byty pronajímat dlouhodbě. "
NATVRDO: Tisíce bytů Airbnb zejí kvůli koronaviru prázdnotou! Majitelé jsou zoufalí